donderdag 20 juni 2013

Beeldbeschouwingen bij les 6


FORMAT  BEELDASPECT    VOLTIJD 1
 
Afbeelding massacultuur
Hoofdcategorie
 
 Compositie
Deelbegrip
 
 Centraal compositie
Afbeelding
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Korte
omschrijving
Van het begrip
 
 
 
 Hij staat in het midden met daaromheen attributen van hem. Verder is loopt de horizon niet gelijk, maar lijkt het toch symmetrisch door dat zijn degen en de heuvel ongeveer in dezelfde hoek lopen.
Hoe in de afbeelding
 
 
 
 
 Hij staat in het midden en een klein beetje van onder gefotografeerd.
Welk effect in de afbeelding
 
 
 
 
 
 De stoerheid van poes wordt benadrukt.


 
Afbeelding modernistische periode
Hoofdcategorie
 
 Kleur
Deelbegrip
 
 KLeurcontrast
Afbeelding
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Korte
omschrijving
Van het begrip
 
 
 
 De warme kleuren als oranje, rood en roze, worden naast koude kleuren als blauw en paars geplaatst.
Hoe in de afbeelding
 
 
 
 
 De kleuren rondom de vrouw zorgen dat de tekening een dramatisch effect hebben.
Welk effect in de afbeelding
 
 
 
 
 
 De foto heeft een beetje dramatisch effect, de vrouw kijkt niet echt vrolijk.

 

 

Eigen les met beeldmateriaal bij les 8

Lesfasenmodel 
Voorbereiding *
Context
Belevingswereld
Het verhaal vertellen van de mooiste vis van de zee. Aan de hand van het verhaal hebben we het met de kinderen erover of ze wel eens een vis hebben gezien? Zo ja hoe zag deze eruit? Heb je nog meer soorten vissen? Dikke of dunne? Welke vormen hebben vissen? Dit bespreek je met de kinderen. 




Basisplan
Opdracht en randvoorwaarden:
De kinderen tekenen een vis die ze daarna gaan beplakken met verschillende stukjes papier als schubben. Ze mogen zelf kiezen of ze een dikke, een kleine, een grote of een dunne vis maken.  De randvoorwaarden zijn wel dat de vis een staart, vinnen en schubben  heeft. De vis zwemt in de zee.
Doelen
Beeldend doel:
De vorm van een vis tekenen

Technisch doel:
Sits papier, krijt

Receptie
/Oriëntatie *
Introduceren
Beeldcultuur:Hoe ziet een vis eruit? Wat is de vorm van de vis? Heb je verschillende soorten vissen? Groot of klein, dik of dun? Dit laten zien aan de hand van plaatjes via het smartbord en het prentenboek de mooiste vis van de zee




Beeldaspecten:Vorm, de kinderen leren te kijken naar de vorm van verschillende vissen. Maken uiteindelijk zelf een vis, met de vorm die zij het leukst/mooist vinden.


Informeren
Beeldbeschouwen
Bespreken van de afbeelding. Wat zie je? Welke vormen? Wat valt je op?
*
Instrueren
Beeldend Probleem
Hoe ziet een vis eruit? Wat voor vormen heeft een vis?
Productie
/Uitvoering
Observeren
Beeldend Vermogenassociatie à ze vergelijken het met iets wat ze al kennen.

Begeleiden
Werkprocessenop een blauw A4 blad tekenen de kinderen met krijt de vorm van de vis (staart, lijf, vinnen, kop). Daarna mogen de kinderen het sits papier scheuren in verschillende kleuren en op de vis plakken. Dit stellen de schubben voor. Ze tekenen als laatste met krijt een oogje. En de kop van de vis wordt ook ingekleurd met krijt.

Afronden
TijdsmanagementVerhaal vertellen: 10 minuten
hebben over vormen van vissen: 10 minuten
Kinderen tekenen een vis: 20 minuten
Laten zien van tekeningen en nabespreken:10 minuten

2 aanzichten van kleiopdracht bij les 8

 
 
Het beeldend probleem is de vervorming doordat er een hap uitgenomen is.

foto van tekening in vetkrijt bij les 6

 

 
 
Beeldaspect: Wij hebben gekozen voor het beeldaspect compositie. We hebben een over-all compositie, de verschillende onderdelen zijn verspreidt over het vlak wat onrust suggereert. De dramatische kant van ons schilderij wordt daardoor benadrukt. Het stelt de ark van Noach voor die is gezonken.

Foto van stilleven op modernistische wijze + afbeelding van de gekozen modernistische stijl bij les 5

 
 
 
 
Er is hier gekozen voor dezelfde voorstelling als bij mijn aquarel stilleven. De schildertechniek die ik hier gebruikt heb is die van het pointillisme, kortom het maken van kleine stipjes op het papier\]\

Foto van aquarel stilleven met 3 objecten uit deze tijd bij les 5



 
Ik heb voor deze voorstelling gekozen, omdat er zo overlapping plaats vindt. De techniek van schilderen die hier gebruikt is, is die van aquarelverf vermengd met water.

2x Beeldbeschouwing van een klassiek- en modernistisch schilderij bij les 4


Klassiek schilderij

Titel: Mona Lisa
Maker: Leonardo da Vinci
Datum: Hij is geschilderd tussen 1503 en 1507
Wat zie je?: Je ziet een jonge vrouw in donkere kleding en met een doorzichtige zwarte sluier, met op de achtergrond een berglandschap. Ze zit op een stoel en leunt met haar armen op de armleuning die het dichtst bij de waarnemer is. Haar torso staat schuin naar de beeldwaarnemer, maar haar gezicht is wel naar de beeldwaarnemer gedraaid en ze kijkt de waarnemer aan. De vrouw heeft geen wenkbrauwen of wimpers. Ook loopt de horizon op de achtergrond een beetje vreemd, het lijkt net of die niet doorloopt.
Betekenis van het beeld: Het schilderij is een portret van waarschijnlijk Lisa di Antonmaria Gherardini di Montagliari, de derde vrouw van Francesco del Giocondo, een Florentijnse zijdehandelaar.
Hoe is het gemaakt?: Het schilderij is olieverf op paneel (populierenhout).
Tijdskenmerken: Het schilderij was erg vernieuwend voor zijn tijd, zowel door de voorstelling en de positie van het model als door de techniek die gebruikt werd. De frontale afbeelding werd niet vaak gebruikt in portretten. De voorstelling van een model voor een landschap werd al gebruikt door Vlaamse schilders, zoals Hans Memling, halverwege de 15e eeuw, maar de ruimtelijke samenhang en evenwicht in de compositie waren nieuw in die tijd. De achtergrond en donkere vlakken rond het oplichtende gezicht zorgen ervoor dat de aandacht naar haar gezicht wordt getrokken. Leonardo gebruikte bij het schilderen van haar ogen en mondhoeken de sfumatechniek waarbij de omtrekken niet worden afgelijnd, maar wazig en onscherp worden gemaakt door dunne laagjes verf over elkaar te schilderen.
Mening: Ik vind het persoonlijk niet zo’n mooi schilderij. Ik houd niet zo van schilderijen met zulke grauwe kleuren. Verder vind ik de compositie ook niet zo boeiend. Wel vind ik het een heel mysterieus schilderij, door de blik in haar ogen en de mysterieuze halve glimlach.


Modernistisch schilderij

Titel: De Sterrennacht
Maker: Vincent van Gogh
Datum: Juni 1889
Wat zie je?: Je ziet een nachtelijk tafereel. Een grote sterrenhemel met een halve maan. Daaronder zie je een stadje met links een kerk. Op de voorgrond staat een boom? En aan de horizon zie je bomen.
Betekenis van het beeld: Het schilderij is een nachttafereel met gele sterren boven een kleine stad met heuvels. Het is een uitzicht vanuit een denkbeeldig punt over een dorp met kerktoren en links een vlammende cipres en rechts olijfbomen tegen de heuvels op. Vaak wordt het schilderij geassocieerd met de woorden van Vincent van Gogh: "Waarom, vraag ik me af, zouden de stralende stippen in de lucht niet net zo makkelijk te bereiken zijn als de zwarte stippen op de kaart van Frankrijk? Net zoals we de trein naar Tarascon of Rouen nemen, gebruiken we de dood om naar de sterren te reizen." Van Gogh schilderde het stuk in een tijd dat hij een sterke drang naar religie voelde. Hierna zou hij in een depressie terechtkomen.
Hoe is het gemaakt?: Het schilderij is olieverf op doek.
Tijdkenmerken: Het is een post impressionistisch schilderij. Kenmerken van het postimpressionisme zijn emotie overbrengen, structuur, compositie, symbolistische betekenis. Dit zie je terug in dit schilderij. Het postimpressionisme was een stroming tussen 1884 en 1905. Het is een reactie op het impressionisme. Het postimpressionisme wil vormloos en vluchtig schilderen. Ze willen verder gaan dan alleen weergeven wat ze zien. Ze vervormen de werkelijkheid een beetje, omdat ze meer gevoel in het schilderij willen leggen. Wat de schilders zien wordt geabstraheerd en hergeordend.  Verschillende dikte toetsen en verschillende richtingen van toetsen kan voor veel dynamiek in de schilderijen zorgen.
Mening: Ik vind het een erg mooi schilderij. De verschillende kleuren blauw geschilderd in de ronde vormen spreken mij erg aan. Verder houd ik zelf erg van de nacht en sterrenhemel, vandaar dat deze compositie me erg aan spreekt.

Foto van de papieren toren bij les 3



Dit is een communicatietoren. Dat hebben wij uitgebeeld door de ronde wereld bol boven op de toren met daar bovenop een satellietschotel.

Lesfasenmodel bij les 3


Het lesfasenmodel vormt de structuur van een les beeldende vorming.
 


Voorbereiding *
Context
Belevingswereld
Je laat aan de kinderen een filmpje zien over de troonwisseling en verteld hierover. De kinderen moeten hun eigen foto koninklijk gaan veranderen.
Basisplan
Opdracht en randvoorwaarden
Je zelf koninklijk veranderen.
Doelen
Beeldend doel:
Koninklijke uitstraling door middel van vorm en kleur

Technisch doel:
Sits papier, scheurtechniek met duim en wijsvinger

Receptie
/Oriëntatie *
Introduceren

Beeldcultuur Wat is koninklijk?hoe zie je er koninklijk uit? Met de kinderen over hebben ook aan de hand van plaatjes en misschien een filmpje over de koningin.





 



 
 

*
Instrueren
Beeldend Probleem
Wat is koninklijk? Met de kinderen over hebben ook aan de hand van plaatjes en misschien een filmpje over de koningin.
 
Productie
/Uitvoering
Observeren
Beeldend Vermogen

Begeleiden
Werkprocessen

Afronden
Tijdsmanagement
Reflectie
/Nabeschouwing *
Nabespreken
Reflecteren
Met de kinderen het erover hebben, wat vond je moeilijk, wat ging er goed?
 

*
Beoordelen
Beoordelingscriteria (matrix)
Complimenten geven, tekeningen ophangen in de klas.
 
 

Presenteren
Presentatievorm
Evaluatie
Evalueren
Opdracht en randvoorwaarden

Animatiefilm bij les 2

 
 
 
 
Traditioneel ambachtelijk: We hebben de stopmotion techniek gebruikt, dus steeds een foto gemaakt en dan het voertuig weer verplaatst en dan weer een foto gemaakt.
Experimenteel: We hebben geexperimenteer met hoever je de auto moest rijden, zodat het een vloeiende beweging lijkt en hoe we de auto konden draaien.
Werkproces: Van te voren hebben we de storyline bedacht, het decor besproken, de taken verdeeld en daarna zijn we aan de slag gegaan.